loading

William Shakespeare - Hamlet

AuthorAdmin

Readers ratings: Not rated yet

William Shakespeare - Hamlet

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král).
Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejv
ěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí...

Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/knihy/hamlet-673

Pro toto drama jsou typické dlouhé filozofické monology, ve kterých se Hamlet zabývá otázkou lidské existence. Shakespeare v díle využívá vtipné a sarkastické poznámky, ale i vážné výstupy tragických postav. Objevují se i cynické poznámky, třeba u hrobníků na adresu zemřelé Ofélie. Sám Hamlet se vyskytuje ve dvou jazykových rovinách, v jedné je vážný, rozumný, v druhé rovině se snaží naopak vyjadřovat "šílenství". Když Hamlet předstírá šílenství, tak hovoří ve dvojsmyslných slovních hříčkách, které jsou pro ostatní postavy většinou neprůhledné.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hamlet

============


Toto dílo podléhá licenci pro nekomerční využití a je na Internetu ke stažení zdarma z různých zdrojů, čehož jsme si plně vědomi a licenci Creative Commons nebo jinou respektujeme. Protože ale na stránkách BeBookStar.com nelze distribuovat díla zdarma, bude veškerý zisk z prodeje tohoto díla využit pro podporu nezávislých autorů nebo na projekty mající za cíl zvýšit úroveň sečtělosti dětí. Zisk nebude využit na rozvoj stránek BeBookStar.com!