loading

Základní přehled formátů knih

30.7.2018 | Tech

Základní přehled formátů knih

 

Neorientujete se ve formátech elektronických knih? Nevíte, který z formátů zahrnout do archivu pro stažení na BeBookStar.com? Přinášíme Vám stručný přehled těch nepoužívanějších a nejzákladnějších, které by byla chyba opomenout.

ePub

Tento formát by rozhodně neměl chybět ve vašem arsenálu. Poradí si s ním většina čteček ale i mobilních telefonů a tabletů. Jedná se o otevřený formát vytvořený právě pro elektronické knihy. Velkou výhodou je, že text lze formátovat – velikost, písmo, styl, to vše lze přizpůsobit vaší čtečce a osobním preferencím. Ochrana DRM je podporována. Je ovšem dobré mít na paměti, že formát ePub není podpodrován zařízeními kindle. Na ty je zapotřebí jiného souboru. A tím je…

MOBI

Další formát, ve kterém by vaše dílo mělo být publikováno. Právě formát Mobi je totiž podporován na čtečkách Kindle. Opět lze text formátovat a přizpůsobit osobním preferencím.

AZW

Další z formátů z dílny firmičky Amazon. Byl vyvinut z již výše zmíněného formátu MOBI a podporován je primárně na čtečkách Kindle. Nicméně poradí si s ním i různé softwarové čtečky, takže formát rozlousknete i na svých mobilních telefonech nebo tabletech. Formát podporuje ochranu DRM.

PDF

Nespornou výhodou formátu pdf je, že tak jak vidíte text v dokumentu, bude zobrazován i na všech zařízeních i při tisku a to včetně zalamování textu, typu písma, velikosti písma. Soubor při používání není jakkoliv deformován. Protože nehrozí nechtěné „rozházení“ textu a obrázků, formát se hodí na soubory se složitější strukturou. Výhoda formátu pdf se ale velmi snadno může otočit v nevýhodu, protože text není jakkoliv dodatečně formátovatelný. To může velmi ubrat na uživatelském komfortu při samotném čtení. Soubor by rozhodně neměl chybět ve vašem arsenálu, pokud předpokládáte, že soubor bude nejčastěji používán na mobilních zařízeních nebo na tabletech a je hodně graficky založený.

Ostatní

Čtyři předchozí formáty by Vám měly zajistit pokrytí drtivé většiny čtecích zařízení, ať už je struktura vašeho díla téměř jakákoliv. Přesto se můžete setkat i s následujícími formáty:

CBR, CBZ – formáty určené primárně pro čtení komixů,
txt – prostý text bez jakéhokoliv formátování, pro publikování knih ne moc vhodný,
kf8 – opět další formát z dílny Amazon.